uraguai ne gjysem finale--kliko foton per te lexuar me shum

Uruguai, gjysmëfinalisti i dytë

Përfaqësuesja e Uruguait ka siguruar gjysmëfinalen e Kampionatit të sivjetmë Botëror, duke eliminuar Ganën pas ekzekutimit të penalltive, pasi që rezultati i ndeshjes pas 120 minutave mbeti 1-1.

Përfaqësuesja e Ganës ishte skuadër më efikase në gjysmën e parë, me ç’rast arriti deri te goli i avantazhit me anë të Sulley Muntarit, i cili nga distanca mposhti portierin Muslera (45’+2).

Dhjetë minuta brenda pjesës së dytë (55’), Diego Forlan barazoi rezultatin me një gol të shënuar nga gjuajtja e lirë.

Deri në fund të kohës së rregullt skuadrat nuk realizuan gol tjetër, ashtu që shkuan në vazhdime për të vendosur fituesin.

Drama e vërtetë ndodhi në minutat shtesë të pjesës së dytë të vazhdimeve, kur u akordua penallti në favor të Ganës, pasi Suarez mbrojti me duar një gol të sigurt.

Mirëpo, nga njëmbëdhjetëmetërshi dështoi të shënonte Asamoah Gyan, ashtu që mbeti që penalltitë të vendosin kundërshtarin e Holandës në gjysmëfinale.

Pas ekzekutimit të penalltive, përfaqësuesja e Uruguait doli të ishte më e suksesshme për të vazhduar garën drejt finales së madhe të Kampionatit Botëror.